Keliaujame po Alytaus kraštą | Simnas

Alytaus krašte galima aplankyti nuo legendomis apipintų piliakalnių iki paslaptingų, bei nepaprastų istorinių pastatų. Alytaus turizmo informacijos centras parengė maršrutą iš Alytaus į Simną, kuriame atrasite dar neregėtas paukščių rūšis, paragausite tradicinių bulvinių bandų ir aplankysite unikalią iš Amerikos atgabentą mokyklą. Planuokime turiningą vasarą kartu!

Alytaus turizmo informacijos centras

Kelionę pradedame nuo Alytaus turizmo informacijos centro. Įsikūręs pačiame miesto centre, kur rasite parduotuvėles ir kavines, kuriose galite įsigyti užkandžių ir gėrimų ruošiantis kelionei po Alytaus rajoną. Mielai kviečiame ir laukiame užsukant į turizmo informacijos centrą, kur Jus pasitiks ir patars kaip smagiau ir produktyviau praleisti laiką viešint Alytaus krašte.

S. Dariaus ir S. Girėno g. 1, LT-62137 Alytus
El. paštas: [email protected]
Tel.: +370 315 52 010, +370 687 07703
54.398585, 24.04861 (WGS)

Kurnėnų mokyklos statinių kompleksas

11km nuo miesto nutolus, Jus pirma pasitinka Kurnėnų mokykla. Ši mokykla yra ypatinga tuo, kad beveik visos statybinės medžiagos (net mokyklos langų stiklai) buvo gabenamos iš Čikagos (JAV). Pradžioje jos buvo vežamos į Niujorko uostą, iš jo plukdomos į Klaipėdą, vėliau geležinkeliu pasiekdavo Alytų, iš ten arkliais kinkytais vežimais – Kurnėnus. Amerikietiško stiliaus statinių kompleksas – vienintelis toks Lietuvoje.

Draugystės g. 2, Kurnėnų k., Miroslavo sen., Alytaus r.
54.394474, 23.898011 (WGS)

Krokialaukio užtvanka

14km važiuojant šiauriau, aptiksite Krokialaukio tvenkinį su užtvanka. Puiki vieta sustoti, ištiesi ir pamankštinti kojas, pavaikščioti ir pasigrožėti gamta. Šią vietą galima aplankyti ir žiemą – bėgantis vanduo minusinėje temperatūroje sukuria nepakartojamą gamtinį meno kūrinį.

Krantinės gatvė 8, Krokialaukis, Krokialaukio sen., Alytaus r. sav.
54.43743, 23.75863 (WGS)

Žuvinto biosferos rezervatas

Tęsiant kelionę, vos už 8km, jūsų lauks Žuvinto biosferos rezervatas. Nendrėmis ir švendrais apaugusiame sekliame Žuvinto ežere peri vienos gausiausių šalyje didžiųjų baublių, nendrinių lingių, plovinių vištelių populiacijos, aptinkama daugybė kitų įdomių rūšių.

Žuvinto rezervatas – pirmoji Lietuvos saugoma teritorija. Tai pirmasis ir vienintelis biosferos rezervatas Lietuvoje. Žuvinto ežero gamtos take galima betarpiškai stebėti nenurimstantį Žuvinto ežero gyvenimą. Ankstyvas rytas yra tinkamiausias paukščių stebėjimų laikas.

Jūsų taip pat laukia Žuvinto rezervato lankytojų centras, kuriame susipažinsite su šio rezervato gamtos vertybėmis, jų apsauga. Daug įdomybių apie ežero ir pelkės gyvenimą pasakojama didelėje muziejinėje ekspozicijoje. Čia pat rodomi filmai apie rezervato gamtą. Lankytojų centre teleskopais ir žiūronais galima stebėti paukščius nuo apžvalgos bokšto.

Kampelių g. 10, Aleknonių k., Simno sen., Alytaus r.
www.zuvintas.lt
Tel.: +370 315 49 540
El. paštas: [email protected]
54.457132, 23.640203 (WGS)

Paukščių namelis medyje

Jeigu mėgstate melodingą paukščių čiulbėjimą, medžių ošimą ir gamtos suteikiamą ramybę naktį praleiskite paukščių namelyje medyje, Verebiejuose. Vos 3km nuo Žuvinto biosferos rezervato, paukščių namelis medyje – vieta atsikvėpti, nurimti, pabūti arčiau gamtos ir paukščių.

Ši vieta puikiai tinka poroms, norinčioms atitolti nuo miesto šurmulio. Namelis nėra didelis, skirtas dviem žmonėms. Viduje yra dvigulė lova, o lauke – nemaža terasa tarp medžių lajų. Šalia, taip pat medžiuose, įrengtas tualetas su praustuvu. Terasoje yra staliukai ir pora krėslų, kuriuose, jaukiai įsitaisius, galima pavartyti paukščių pažinimo knygų.

Praleidus čia naktį, atsikelsite pailsėję, žvalūs ir pasiruošę keliauti toliau!

Taikos g. 36, Verebiejai, Simno sen., Alytaus r.
Tel.:+370 620 288 16
El. paštas: [email protected]
54.458843, 23.686993 (WGS)

Bambininkų piliakalnis

Sekanti stotelė – Bambininkų piliakalnis. Tik penkios minutės nuo Žuvinto biosferos rezervato, Bambininkų piliakalnis apipintas įvairiomis legendomis. Vieni piliakalnį vadina Dembaragio, kiti – Ąžuolinio vardais. Legenda pasakoja, kad ant jo palaidotas paskutinis šios apylinkės Perkūno garbintojas Demburis. Jam dar gyvam esant čia buvusi iškasta duobė, kurioje jį palaidojo. Čia pasibaigę jo vargai, todėl ir piliakalnį pavadinę Dambavargiu. Dar pasakojama, kad šį piliakalnį 1812 m. kepurėmis supylę prancūzai. Taip pat spėjama, kad ant piliakalnio buvęs lietuvių aukuras.

Bambininkų k., Simno sen., Alytaus r.
54.428113, 23.603616 (WGS)

Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Už 8km, įvažiavus į Simno miestelį, Jus pasitiks įspūdinga bažnyčia. Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia pastatyta 1520 m. Ši bažnyčia - vienintelė kryžminio plano renesansinė bažnyčia Lietuvoje. Pastačius šią bažnyčią pradėjo augti ir pats miestelis. 1626 m. sausio 2 d. Simnui buvo suteiktos Magdeburgo teisės ir galimybė savarankiškai tvarkytis. Miestas gavo antspaudą su šv. Povilo atvaizdu, puošiančiu ir šiandienį Simno herbą.

Virtualus turas po Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią - spausti čia.
Arvydo Šeškevičiaus knyga Simno bažnyčiai 500 metų - spausti čia.

Kreivoji g. 2, Simnas, Alytaus r.
Tel.: +370 612 60 260
54.383624, 23.645596 (WGS)

Paminklas po pasaulį išblaškytiems Simno krašto vaikams (šalia Simno Sinagoga)

Istorinėje Simno aikštėje stovi 2010 m. atidengtas paminklas, skirtas po pasaulį išblaškytiems Simno krašto vaikams, partizanams, žuvusiems, nukankintiems, sušaudytiems, ištremtiems (aut. A. Kmieliauskas). Paminklas – tai 3,80 m aukščio moters figūra simbolizuojanti sudėtingą  Lietuvos patirtį. Tai gali būti motina, sesuo, draugė, žmona. Nerimą dėl ateities papildo išsigandęs vaikas, prigludęs prie moters kojų.

Vytauto g., Simnas
54.381514, 23.64904 (WGS)

Šalia paminklo Simno Sinagoga. Pastatyta XX a. pr. Jos dešinėje pusėje, antrame aukšte buvo žydų mokykla, o patalpa maldai su altoriumi buvo įrengta kairėje pusėje taip, kad besimeldžiantys visada būtų veidu atsisukę į pagrindinę Šventyklą Jeruzalėje. Po Antrojo pasaulinio karo sinagogoje veikė kultūros namai, sporto salė. Šiuo metu neveikianti.

Laisvės g. 4, Simnas, Alytaus r.
54.381117, 23.648213 (WGS)

Paplūdimys Simne prie Giluičio ež.

Šiltiems orams lepinant keliautojus, pažinant kraštą norisi ir kampelio, kuriame galima pasidžiaugti saulės dovanojamais spinduliais ir gaiviu ežerėlio vandeniu. Vos 2 minutės nuo miesto aikštės, poilsio zonoje Jūsų lauks įrengtos persirengimo kabinos, pavėsinės, automobilių stovėjimo aikštelė, pontoninis lieptas į ežerą, vaikų žaidimų aikštelė, lauko treniruokliai, suoliukai.

Aktyvias pramogas mėgstantiems poilsiautojams įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė. Besilankančių akį traukia unikali kinetinė skulptūra, kurios judėjimą skatina vėjas.

Upės g. 8, Kaimynai, Simno sen., Alytaus r. sav.
54.376505, 23.633011 (WGS)

Giluičio sodyba

Jeigu keliaujate su būriu draugų ar didele šeima, kaimo turizmo sodyba „Giluitis“ puiki vieta praleisti laiką, prie pat ežero. Kitoje ežero pusėje, 8 minutės nuo Simno bažnyčios Jūsų laukia Kaimo turizmo sodyba, įsikūrusi vaizdingame Giluičio ežero pusiasalyje.

Sodyboje įrengta krepšinio - tinklinio aikštele, tiltas i ežerą, vaikų žaidimų aikštelė, laužavietė, šašlykinė. Galimybė plaukioti vandens dviračiais, baidarėmis ir medine valtimi. Ši vieta tinka ir aktyviam ir ramiam poilsiui.

Sodybos teritorijoje galima apsigyventi ir palapinėse - yra galimybe ir sąlygos pasistatyti 5-6 palapines.

Giluičio g. 13A, Giluičių k., Simno sen., Alytaus r.
El. paštas: [email protected]
54.382692, 23.611107 (WGS)
Tel.:+370 616 46 956, +370 611 54 200

Kumečių tvenkinio užtvanka

Gerai praleidus laiką „Giluičio“ sodyboje ar paukščių namelyje medyje, keliaujame Alytaus link. Už 14km, Jūsų laukia Kumečių tvenkinys.

Įrengtas 1968 m., užtvenkus Metelytės upelį. Daugelis šią užtvanką dėl nepakartojamo vaizdo vadina – kriokliu. Sunku atsispirti užtvenkimo vietoje valiūkiškai kriokliu krentančio vandens grožiui. Jei nutarsite nusileisti, apžiūrėti ir nusifotografuoti – elkitės atsargiai ir atsakingai, saugant save ir aplinkinius. Krioklio grožis priklauso nuo vandens lygio, esant žemam vandens lygiui vaizdas gali nepateisinti lūkesčių.

Netoli užtvankos įrengta poilsio vieta su informaciniu stendu apie Metelių dvarą, kuris nuo XVI a. buvo įsikūręs Kumečiuose. Išgarsėjo  XX a. pr. kai čia buvo pastatytas modernus penkių aukštų mūrinis malūnas. Šiandien iš jo menkai kas teliko.

Ežero g., Kumečių k., Miroslavo sen., Alytaus r.
54.348321, 23.747178 (WGS)

Kaukų ir Obelytės piliaklaniai

Tęsiant kelionę link Alytaus, netoli Miroslavo, Peršėkės upelio kairiajame krante, yra Kaukų ir Obelytės piliakalnių kompleksas. Jį sudaro skirtinguose kaimuose atsidūrę du piliakalniai.

Manoma, kad čia žmonių gyventa dar I-ojo tūkstantmečio p. m. e. pabaigoje. Aplink šiuos piliakalnius žmonės rasdavo akmeninių kirvukų ir tikėjo jų stebuklingu poveikiu, kad šie turi gydančių galių ir saugo nuo mirties. Legenda pasakoja, kad Kaukų piliakalnį Metelių savininkas norėjo suarti, bet tikslo nepasiekė. Pradėjus arti apako jaučiai.

Sodų g., Kaukai II k., Miroslavo sen., Alytaus r.
54.352403, 23.784326 (WGS)

Gintaro užeiga

Apkeliavus įvairias Alytaus krašto vietoves pavargstama, norisi pailsėti ir pavalgyti. Privažiavus žiedą jungiantį Alytų, Simną ir Miroslavą, galima rasti įspūdingo dydžio pastatą, su dar įspūdingesniu užrašu „Gintaro užeiga“. Būtent šioje užeigoje yra kepamos dzūkiškos bandos, tradiciniame pečiuje ir patiekiamos su ,mūsų krašto pamėgtais, garnyrais. Bandos be garnyro ne bandos, tad ši užeiga tradiciškai siūlo troškintą vištieną, spirgus, darycinį (įprastai varškės ir grietinės mišinys) ir kaimiškai keptą kiaušinienė. Rekomenduojama užsisakyti iš ankščiau ir minimalus kiekis užsakymui – 8 porcijos. Puikiai tinka keliaujantiems draugų būriams ar didelėms šeimoms.

Vilties g. 7, Tolkūnų k., Miroslavo sen., Alytaus r.
54.325521, 23.925141 (WGS)
Tel. +370 615 73 006
www.facebook.com/gintaro.uzeiga

Dzūkijos dvaras (maistas ir apgyvendinimas)

Istoriškai Alytaus kraštas nėra puoštas senoviniais dvarais, tačiau „Dzūkijos dvaras“, esantis Radžiūnų kaime gali ne ką mažiau sudominti. Kiekvieną šeštadienį, restoranas „Dzūkijos dvaras“ kepa tradicinės dzūkiškas bandas. Šiame restorane taip pat yra platus europietiškos, lietuviškos virtuvės asortimentas.

 „Dzūkijos dvaras“ kviečia, ne tik paragauti cikrų dzūkiškų bandų, bet ir išmokti jas gaminti pačiam. Programa vedama ne mažesnėms nei 10 asmenų grupėms.

Jeigu po kelionės norite poilsio, Dzūkijos dvare galite ne tik skaniai pavalgyti, bet ir apsistoti. Keturių žvaigždučių viešbutyje garantuojame prašmatnų poilsį.

Viešnagės metu galėsite paslidinėti, pajodinėti žirgais, pažvejoti bei pasimėgauti kitomis apgyvendinimo įstaigoje ir jos apylinkėse siūlomomis pramogomis.

Tarzanijos g. 1, Radžiūnų k., Alytaus sen., Alytaus r.
54.366169, 24.008202 (WGS)
www.dzukijosdvaras.lt
El. paštas: [email protected]
Tel. +370 647 77 506

Atsiliepimai

Komentuoti