VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras

Kurnėnų mokyklos statinių kompleksas

Istoriniai statiniai, Alytaus rajonas

1934 m. vasarą Kurnėnuose prasidėjo neįprastas, malonus šurmulys – mokyklos statyba. Beveik visos statybinės medžiagos (net mokyklos langų stiklai) buvo gabenamos iš Čikagos (JAV). Pradžioje  vežamos į Niujorko uostą, iš jo plukdomos į Klaipėdą, vėliau geležinkeliu pasiekdavo Alytų, iš ten arkliais kinkytais vežimais – Kurnėnus. Už visą atplukdytą krovinį reikėjo sumokėti 41 tūkst. litų muito. Tai vienintelė iš Amerikos atplukdyta Lietuvos mokykla. Daugiau kaip 97 m gylio mokyklos šulinio iškasimas ir betoniniai žiedai (didelė naujovė tais laikais)  kainavo 10 tūkst. litų. Projekto brėžiniai labai skrupulingai ir detaliai buvo nubraižyti Amerikoje žaliame popieriuje baltu tušu, instrukcijos surašytos anglų kalba.  Kas buvo tas geradarys, Kurnėnams padovanojęs mokyklą? Beveik visas mokyklos statybos išlaidas finansavo po studijų JAV apsigyvenęs kurnėniškis Laurynas Radziukynas. Amerikoje prasigyvenęs ir tapęs gerbiamu žmogumi neišpuiko ir neužmiršo savo krašto. Kad tėviškės vaikams nereiktų kaip kažkada jam į mokyklą kasdien eiti daug kilometrų ir iki kraujo klumpėse nutrinti kojas, skyrė 160 tūkst. litų mokyklos statybai Kurnėnuose. Pirmasis skambutis čia nuskambėjo 1936 m. spalį, į klases sukviesdamas 51 mokinį. Mokyklos bokštelį papuošė Vytis, Lietuvos herbas, sukurtas žinomo Alytaus keramiko Vytauto Brazdžiaus. „Lietuvos aidas“ 1936 m. apie Kurnėnų mokyklą rašė: „Kurnėnų mokykla it bažnyčia su bokštu. Vietos gyventojams atrodo savotiška ir neįprasta jų akiai, bet ji yra prabangiška, gerai įrengta, su visais patogumais. Didžiulė gimnastikos salė, erdvios klasės, patogūs mokytojams butai ir kambariai, vonios, vandentiekis daro šią mokyklą vienintelę Lietuvoje.“
Prieš Antrąjį pasaulinį karą L. Radziukynas kasmet atvykdavo į gimtinę poilsiauti. Specialiai iš Amerikos buvo atsiplukdęs automobilį, kuriuo važinėdamas po apylinkes neatsisakydavo pavėžinti ir kaimo vaikėzų. L. Radziukynas buvo inteligentiškas, geraširdis, linksmas ir kuklus žmogus. Kai kurnėniškiai pastatytą mokyklą pasiūlė pavadinti jo vardu, jis atsisakė, motyvuodamas, kad tai yra ne jo, o visų Kurnėnų mokykla. Kurnėnų mokyklos statinių kompleksas įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Virtualus turas po Kurnėnų mokyklą - spausti ČIA.

Mokykla yra rekonstruota, pritaikyta lankymui. Šiltuoju metų laiku ji atvira lankytojams: galima lankyti individualiai, grupėmis, užsisakyti ekskursiją ar edukacinius užsiėmimus. Informacija pasiteiravimui tel. +370 315 69 005.
Viduje išlikę neįtikėtinai daug autentiškų detalių! Sudėtingiausia buvo restauruoti  dešimtmečiais nenaudotą santechninę keramiką ir chromuotas metalines santechnikos detales, ne ką mažiau sudėtingas buvo ir ketaus radiatorių, koklinių krosnių, sienų polichrominio dekoro fragmentų, langų ir durų, parketo ir lentų grindų, stacionarių baldų, išlikusių autentiškų mokyklinių suolų bei įspūdingo dydžio klasių lentų iš skalūno restauravimas.  Atliekant šiuos darbus restauratorių pastangomis nustatyta ir patikslinta informacija apie autentiškų elementų gamintojus (informaciją pateikė R. Janulis):
Gipso kartono plokščių (USG Corporation, arba United States Gypsum Corporation, įmonė įkurta 1901 m., veikia iki šiol).
Santechnika (Standard Sanitary Manufacturing Company, dabar American Standard Company, įmonė įkurta 1875 m., veikia iki šiol);
Asbesto plokčių (Johns-Manville „Asbestos flexboard“); Parketo (J. W. Wells Lumber Company);
Spynos, rankenos, durų pritraukėjai (visa furnitūra) (Reading Hardware Company);
Langai (Curtis Company, įmonė uždaryta 1966 m.);
Vandens talpa (Hall-Woolford Tank Company  įkurta1854 m., veikia iki šiol).
Greta mokyklos yra vėjo jėgainė su išlikusiu užrašu THE AERMOTOR CHICAGO. Jos dėka mokykla buvo aprūpinama vandeniu iš 97,3 m gylio artezinio gręžinio į rezervuarą mokyklos vandens bokšte. Vėjo variklis su siurbliu nenaudojamas nuo 1975 m., tačiau yra išlikę metalinių surenkamų profilių vėjo jėgainės stovas, vėjaratis su mentėmis, „uodega“ su užrašu, vėjo variklis, stūmoklinio siurblio fragmentai. Vėjo siurblį pagamino Aermotor Windmill Company (įkurta 1888 m., veikia iki šiol). Vėjo jėgainės pastatą galima apžiūrėti iš išorės.

Draugystės g. 2, Kurnėnų k., Miroslavo sen., Alytaus r.
GPS: 54.397606, 23.907039 (WGS)

A. Lavrėnovas, Alytaus TIC archyvo nuotraukos

Atsiliepimai

Komentuoti