VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras

Skulptūra Sendai Valvrojenski (Sendai Berenson-Abbott)

Skulptūros ir paminklai, Alytaus rajonas

Lietuvos krepšinio 100 – mečio proga Butrimonyse  pastatytas paminklas Sendos Valvrojenski atminimui. Pasaulio moterų krepšinio motina vadinama, pirmųjų žaidimo taisyklių autorė ir varžybų organizatorė Senda Valvrojenski (Berenson-Abbott) 1868 m. kovo 19 d.  gimė Butrimonyse, čia gyveno iki 7 metų, vėliau su tėvais emigravo į JAV. 1893 m. kovo 22 d. organizavo pirmąsias krepšinio varžybas tarp Bostono Smith koledžo pirmakursių ir antrakursių. Studenčių žiūrovių į sporto salę sugužėjo daugybė, kai kurios tiesiog kabojo ant turėklų. Vyrai nebuvo įleisti, nes merginos vilkėjo „tik“ kelius siekiančia apranga. Tai buvo istorinis momentas moterų koledže – 24-erių Sendai netrukus pasiūlyta čia dėstyti kūno kultūrą. Per kelerius metus krepšinis pasklido po šalies moterų mokyklas. S. Berenson pagarsėjo kaip didžiausia jo propaguotoja, parašė ir išleido šio žaidimo taisykles, kurios oficialiai patvirtintos 1899 m. Šių taisyklių buvo laikomasi iki XX a. septintojo dešimtmečio pradžios.
Mirė 1954 m. vasario 16 d. Santa Barbaroje (JAV). 1985 m. Senda įtraukta į JAV krepšinio šlovės muziejų, 1987 m. – į tarptautinį žydų sporto muziejų, o 1999 m. – į Moterų krepšinio muziejų.
Prie paminklo pastatymo idėjos prisijungė Lietuvos krepšinio federacija (LKF), „Krepšinio namai“, Kultūrinės ir istorinės atminties fondas bei Alytaus rajono savivaldybė.

Vytauto g., Butrimonys
GPS: 54.500996, 24.252934 (WGS)

Nuotraukų autoriai: G. Bernatavičius, Alytaus TIC.

Atsiliepimai

Komentuoti