VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras

Didysis Dzūkijos akmuo

Akmenys, Alytaus rajonas

Didysis Dzūkijos akmuo pūpso Nemunaičio seniūnijos Vangelonių kaimo pušyne. Tai didžiausias riedulys Dzūkijoje ir devintas pagal dydį Lietuvoje. Akmuo yra netaisyklingos formos, vietomis padūlėjęs, sutrūkinėjęs, nes, anot vietinių gyventojų, į jį nekartą yra trenkęs žaibas. Didžiojo Dzūkijos akmens perimetras – 18,03 m, aukštis – 3,82 m, ilgis – 7,1 m, plotis – 4,58 m, tūris – 65,04 m³, svoris – 176 tonos. Riedulį sudaranti uoliena – biotinis plagiogneisas su granatu, rusvai ir juosvai pilkas, itin smulkiagrūdis; tekstūra masyvi.
Apie jo atsiradimą šio kaimo senoliai porina, kad du milžinai nešė šį akmenį, vienas jų užsikabino už kalvos ir ši sunkybė jiems išslydusi iš rankų giliai žemėn įsmigo.
Dar viena legenda pasakoja, kad velnią vis erzino Nemunaičio bažnyčios varpų skambesys, nedavęs pelkėje rytais ramiai snausti ar po sočių valgių dantis rakinėti. Griebė jis vieną naktį didelį akmenį, kuriuo nulėkęs prie bažnyčios ją sugriauti norėjo. Tačiau neįvertino savo jėgų ir pakeliui, ties Vangelonimis, užklupo velnią rytinis gaidžio giedojimas. Trenkė jis tą akmenį ir akis išdegęs nulėkė į savo pelkę slėptis, niekaip netilpdamas savo kailyje iš pykčio. Sulaukė nakties ir išėjo gyventi į tolimesnes pelkes, kur nesigirdėjo bažnyčios varpų skambesio, o gražuolis akmuo taip ir liko Vangelonių kaime.
Nemunaityje yra kelio ženklas nurodantis važiavimo kryptį link riedulio.
Gamtos paminklu akmuo paskelbtas 1964 m.
Leidinį apie Alytaus krašto gamtos objektus galite rasti čia.

Vangelonių k., Nemunaičio sen., Alytaus r.
GPS: 54.272427, 24.020280 (WGS)

Nuotraukų autoriai: G. Bernatavičius, E. Veličkaitė, Alytaus TIC.

 

Atsiliepimai

Komentuoti