Saulėtą ir šiltą rudens šeštadienį Jurgio Kunčino viešoji biblioteka pakvietė alytiškius ir miesto svečius į Alytaus dainų slėnį, kur vyko jaukus ir bendruomeniškas renginys „Žalčio fenomenas“, skirtas giliau pažinti mūsų šaknis bei tradicijas. Ore sklandžiusios, pačių pasigamintos vėjo tūbos, judrūs žaidimai, sutartinių ratas ir kulminacija – mitinio aitvaro skrydis – paliko neišdildomą įspūdį tiek mažiems, tiek dideliems.
„Žaltys simbolizuoja ryšį su gamta, cikliškumą, atsinaujinimą ir yra siejamas su išmintimi bei namų dvasia. Mes pabandėme į Žalčio simboliką pažvelgti nauju žvilgsniu, todėl šis simbolis tapo įkvėpimo šaltiniu įvairioms meninėms interpretacijoms – pradedant teatralizuotais žaidimais ir baigiant danguje skraidančiais mitiniais aitvarais“, – atskleidė projekto vadovė, vyresn. bibliotekininkė projektinei veiklai Agnė Grigaliūnė.
Šventė prasidėjo kartu su Rasa Stanevičiūte, kuri dalyvius sukvietė į paskaitą „ŠNAR, BILD, ŽALT!“. Čia visi galėjo susipažinti su žalčio simbolika ir kartu žaisti smagius, kojas kutenančius ir ratu sukančius žaidimus. Senovės mitai susiliejo su šiuolaikine kūryba, netrūko šypsenų ir juoko, o kai kam ir pasigalynėti vienas su kitu teko.
Vėliau, visi susibūrė į lietuviškų sutartinių ratą, kurį vedė Rasa Urbonienė Rasviet (studija „Sakralus garsas“). Sutartinės – ne tik unikalus lietuvių liaudies žanras, bet kartu ir ypatinga patirtis, nes dainuoti gali visi norintys, o svarbiausia čia – bendrystės galia.
Į pavakarę „aitvarų užkalbėtojas“ Marius Abramavičius kartu su kolega Donatu Dumskiu vedė kūrybines dirbtuves, kuriose itin gausus būrys dalyvių gaminosi vėjo tūbas – savitus, vėjyje lengvai besiplaikstančius kūrinius.
Viso renginio metu žmonės galėjo įsiamžinti improvizuotame „Žalčiavos“ kampelyje, kur nusifotografuoti ir pasipuošti akį traukiančiomis karūnomis kvietė pati Žalčių karalienė.
Bet didingiausias reginys visų laukė ant Baltosios rožės tilto – čia į dangų stiebėsi įspūdingo dydžio aitvarai. Vienas jų buvo dedikuotas ir dailininkui, kompozitoriui M. K. Čiurlioniui, taip paminint 150-ąsias menininko gimimo metines.
Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie atėjo ir prisidėjo – nuostabi šios šventės atmosfera įsimins ilgam!
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė.
Bičiuliai – kavinė „Pasimatymas“.
Nuotr. Ilonos Krupavičienės ir Aliaus Mikelionio.
Alytaus Jurgio Kunčino bibliotekos komunikacijos skyriaus informacija.
Atsiliepimai