Liepos 21 d. Europos kino festivalis „Scanorama“ pradeda europietiško kino atostogas Alytuje su mažuoju kino ir kultūros festivaliu „Scanoramos vasara“. Šiais metais ketvirtą kartą iš eilės įvyks kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ – jaunuoliai kviečiami tyrinėti tikrovės ir vaizduotės ribas bei perteikti jas kine. Vakarais žiūrovų lauks nemokamos naujausių Europos kino kūrėjų filmų peržiūros atsinaujinusiame kino teatre „Dainava“.
„Europietiško kino atostogos tapo neatskiriama vasarų Alytuje dalimi. Tradicinė kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ ir vakarinės kino peržiūros kurs gyvą pokalbį tarp pirmųjų jaunųjų talentų bandymų kino aikštelėje ir pripažintų Europos kino grandų kūrinių. Džiaugiamės, kad veiksmas vėl telksis tikruosiuose kino namuose, – kino teatre „Dainava“, – suteiksiančiuose tinkamą erdvę kūrybai ir kultūringam laisvalaikiui bei patikimą priedangą nuo nenuspėjamų šios vasaros orų“, – kinematografiškai atostogauti kviečia kino teatro „Dainava“ direktorė Simona Butrimienė. Tikrovės ir vaizduotės dialogas su kino profesionalais. Šių metų stovyklos tema tapo tikros ir netikros istorijos, kurias stovyklos dalyviams kino priemonėmis padės kurti būrys kino profesionalų. Scenaristė ir kino režisierė Eglė Vertelytė mokys parašyti įtikinamą filmo scenarijų, kino ir teatro aktorė Vilma Raubaitė – sukurti gyvus ir įvairiapusiškus veikėjus, kino operatorė Kristina Sereikaitė – kamera užfiksuoti įtaigų ir iškalbingą vaizdą, režisierius ir montažo režisierius Vytautas Oškinis – sujungti pavienius kadrus į nuoseklų kinematografinį pasakojimą.
Europietiško kino seansuose – Kanų atidarymo filmas ir išskirtinis aktorės Tildos Swinton vaidmuo .
Europietiško kino atostogų vakarinę programą atvers prancūzų režisieriaus Quentino Dupieux naujausia komedija „Antrasis veiksmas“, atidariusi prestižinį Kanų kino festivalį ir paskutiniąją „Scanoramą“. Režisierius šmaikštauja, kad daugelis šiandien kuriamų filmų yra nuobodūs, bet jo komedijos – išimtis. Santykių peripetijos, lyčių vaidmenys, dirbtinio intelekto diktatas ir absurdiškai besiplečiančios politkorektiškumo ribos – su gera doze juodojo humoro pašiepdamas viską, kuo gyvename šiandien, režisierius įtraukia žiūrovus į smagų ir netikėta linkme pakrypstantį kinematografinį nuotykį.
Moters pasirinkimų temą savitai atskleis prancūzų režisierės Stephanie di Giusto juosta „Rozali“, pristatyta prestižiniuose Kanų ir San Sebastiano kino festivaliuose. Originaliai interpretuodama kostiuminės dramos žanrą, režisierė kelia klausimą, ar turime drąsos mylėti, nepaklusdami visuomenės ir laikmečio taisyklėms. Talentingas aktorių Benoît Magimelio ir Nadios Tereszkiewicz duetas atskleidžia ne tik grožio standartų įkalintos moters dramą, bet ir įvairiapusį vyro psichologinio portretą.
Lietuvių režisieriaus Lino Mikutos dokumentinė juosta „Gabrielius iš neprarastojo rojaus“, užvėrusi paskutiniąją „Scanoramą“, nukreips jautrų žvilgsnį į lūkesčių ir tikrovės sankirtas. Filmo veikėja Jūratė svajoja susikurti savąjį rojų – ji, jos vyras ir jų vaikas medžių apsuptoje sodyboje. Svajonė išsipildo, bet rojus žemėje greitai virsta prakeiksmu. Jūratė suvokia, kad sutuoktinis anaiptol ne toks, kokio ji tikėjosi, o sūnui Gabrieliui, pavadintam archangelo vardu, diagnozuojamas sunkios formos autizmas. Moteris ilgus metus kovoja su vaiko liga, kol vieną dieną per sūnų pajunta Dievo artumą. Seansą pristatys filmo operatorė Kristina Sereikaitė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bakalauro ir magistro studijų diplomantų darbų peržiūra supažindins su jaunaisiais Lietuvos kino kūrėjais, žengiančiais pirmuosius žingsnius kine ir ieškančiais savo meninio balso. Žiūrovai išvys Beatričės Sofijos Piesliakaitės trumpametražį filmą „Aš noriu sužinoti apie gyvenimą“, Mariaus Pocevičiaus „Išnešimą“, Mildos Augustaitytės „Subtilų reikalą“ ir Klaudijos Saulės Matvejevaitės-Duškinos „Kozirius“. Klasikine pasakojimo ramybe ir nuosaikiu humoro jausmu alsuojantis Izraelio režisieriaus Niro Bergmano filmas „Štai ir mes“, pristatytas Kanų kino festivalyje, atskleis tėvo ir sūnaus santykių dramatizmą. Aharonas gyvena pasišventęs savo sūnui Uriui. Jų kasdienybė kupina šilumos ir juoko, bet gerokai atitrūkusi nuo realaus pasaulio. Uris – autistas, todėl kurį laiką toks gyvenimas teikia saugų ramybės uostą. Sulaukęs pilnametystė, vaikinas turėtų persikelti į specializuotą apgyvendinimo įstaigą. Atrodo, kad Aharonas nerimauja, norėdamas apsaugoti Urį, bet ilgainiui paaiškėja, kad išsiskyrimas ne mažiau baugina jį patį. Seansą pristatys VšĮ Pokyčių ambasada vadovė Klementina Gruzdienė.
„Scanoramos vasara“ Alytuje.
Vieta: kino teatras „Dainava“ (Sporto g. 2, Alytus).
Kino seansų programa:
Liepos 21 d. 18.00 val.
„Antrasis veiksmas“, rež. Quentin Dupieux.
1 val. 20 min. Komedija .N-13
2024: Prancūzija.
Seansą pristato scenaristė, kino režisierė Eglė Vertelytė.
Liepos 22 d. 18.00 val.
„Amžinoji dukra“, rež. Joanna Hogg.
1 val. 36 min. Drama, Mistinis . N-13.
2022: Jungtinė Karalystė, Airija, Jungtinės Valstijos.
Seansą pristato kino ir teatro aktorė Vilma Raubaitė.
Liepos 23 d. 18.00 val.
„Rozali“, rež. Stephanie di Giusto
1 val. 52 min. . Romantinis . N-13.
2023: Belgija, Prancūzija.
Liepos 24 d. 17.30 val.
„Gabrielius iš neprarastojo rojaus“, rež. Linas Mikuta.
1 val. 5 min. Dokumentinis. N-13.
2024: Lietuva.
Seansą pristato kino operatorė Kristina Sereikaitė.
Liepos 25 d. 17.30 val.
LMTA bakalauro ir magistro studijų diplomantų darbų peržiūra.
60 min. Trumpametražiai.
2024: Lietuva.
Seansą pristato Ramunė Rakauskaitė.
„Aš noriu sužinoti apie gyvenimą“ (Rež. Beatričė Sofija Piesliakaitė).
„Išnešimas“ (Rež. Marius Pocevičius).
„Subtilus reikalas“ (Rež. Milda Augustaitytė).
„Koziriai“ (Rež. Klaudija Saulė Matvejevaitė-Duškina).
Liepos 26 d. 17.30 val.
„Štai ir mes“, rež. Nir Bergman.
1 val. 34 min. Drama .N-13.
2020: Izraelis, Italija.
Seansą pristato VšĮ Pokyčių ambasada vadovė Klementina Gruzdienė.
Liepos 27 d. 15.30 val.
Kino stovyklos „24 per sekundę“ dalyvių darbų peržiūra.
Projektą „Scanoramos vasara“ iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.
Atsiliepimai