Skulptūros, skirtos moterų krepšinio pradininkei, atidarymas

Butrimonyse, Alytaus rajone, gimusi ir vaikystę praleidusi Senda yra tituluojama pasaulinio moterų krepšinio pradininke. Ji, gyvendama JAV, 1893 m. kovo 22 d. organizavo pirmąsias krepšinio varžybas tarp Bostono Smith koledžo pirmakursių ir antrakursių. Studenčių žiūrovių į sporto salę sugužėjo daugybė, kai kurios tiesiog kabojo ant turėklų. Vyrai nebuvo įleisti, nes merginos vilkėjo „tik“ kelius siekiančia apranga. Tai buvo istorinis momentas moterų koledže – 24-erių Sendai netrukus pasiūlyta čia dėstyti kūno kultūrą. Per kelerius metus krepšinis pasklido po šalies moterų mokyklas. S. Berenson pagarsėjo kaip didžiausia jo propaguotoja, parašė ir išleido šio žaidimo taisykles, kurios oficialiai patvirtintos 1899 m. Šių taisyklių buvo laikomasi iki XX a. septintojo dešimtmečio pradžios.
1985 m. Senda įtraukta į JAV krepšinio šlovės muziejų, 1987 m. – į tarptautinį žydų sporto muziejų, o 1999 m. – į Moterų krepšinio muziejų.
Paminklas Alytaus rajone bus pirmasis pasaulinės krepšinio legendos pagerbimas Lietuvoje.

Sendos atminimo įamžinimo Butrimonyse iniciatyvos vienas pirmųjų ėmėsi šio miestelio mokyklos, vienos sportiškiausių ne tik rajone, tačiau ir regione, direktorius Valdas Valvonis. Vėliau prie iniciatyvos prisijungė kiti asmenys, o taip pat Lietuvos krepšinio federacija, Kultūrinės ir istorinės atminties fondas bei Alytaus rajono savivaldybė, pastarosios organizacijos pritarė S. Valvrojenskos Berenson Abbott pagerbimui Butrimonyse, finansuodamos skulptūros sukūrimą, pagaminimą bei pastatymą. Krepšinio legendos iš Butrimonių skulptūrą sukūrė Nerijus Erminas, Sendą pavaizdavęs vaikystėje.

Skulptūros, skirtos S. Valvrojenskai Berenson Abbott, atidarymas Butrimonių aikštėje planuojamas artimiausią penktadienį, gegužės 6 d., 14 val.


 

Atsiliepimai

Komentuoti