VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras

Skulptoriau Juozo Zikaro pėdsakais Alytuje. Ne detektyvas, tačiau intriguoja...

Seimas 2021–uosius paskelbė vieno pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių profesoriaus Juozo Zikaro metais. Jo darbų galima buvo rasti ne viename Lietuvos mieste, skulptorius prisidėjo ir prie tarpukario litų monetų kūrimo. Prasidėjus sovietmečiui nebeliko tarpukario litų, kaip ir J. Zikaro daugelio darbų – jie, kaip neatitinkantys sovietų ideologijos, buvo naikinami, griaunami skulptoriaus sukurti paminklai. Tačiau ne iki galo okupantams pavyko jų sumanymas – atsirasdavo žmonių, kurie rizikuodami savo ir savo šeimos gyvybėmis, nes už tai grėsė ilgi metai kalėjime arba tremtyje, gelbėjo šiuos darbus ir ilgus metus slėpė. Taip nutiko ir Alytuje. 
1937 m. gruodžio 15 d. tuometės spaudos pirmuose puslapiuose mirgėjo straipsniai apie naujojo Alytaus A. Juozapavičiaus vardo tilto atidarymo iškilmes. Buvo skelbiama, jog tai „didžiausias tokios konstrukcijos tiltas Baltijos valstybėse“, „pastatytas savo jėgomis be užsienio pagalbos“. Tilto statybai buvo sunaudota 7 tūkst. kubinių metrų betono ir gelžbetonio, 454 tūkst. tonų geležies, atlikta 47 tūkst. kubinių metrų žemės darbų. Pasidžiaugta, kad statant sugebėta net sutaupyti (tai buvo retenybė!): planuota išleisti 1 200 000 litų, tuo tarpu tilto statyba kainavo  1 170 000 litų. Tiltą papuošė keturi skulptoriaus Juozo Zikaro sukurti bareljefai („pagal projektą gražūs, meniniai skulptoriaus Zikaro bareljefai turi turėti sieneles ir pjedestalus iš raudono, tašyto, parinkto iš Lietuvos laukų granito“). Tilto šiauriniame gale vienas bareljefų vaizdavo raitą karininką, vadovaujantį kariams, kitas – Juozapavičiaus žuvimą; apačioje buvo bareljefo siužetą nusakantys įrašai. Tilto pietiniame gale buvo bareljefas su Alytaus miesto herbu ir įrašytu tilto vardu. Kitas bareljefas teikė žinių apie tiltą ir jo statytojus.

 
  A. Juozapavičiaus tiltas šiandien. A. Lavrėnovo nuotr.                                                     A. Juozapavičiaus tiltas 1937 m. Nuotr. iš H. Kebeikio kolekcijos
1944 m. vokiečių tiltas buvo susprogdintas (atstatytas tik 1967 m.). Įsibėgėjant sovietmečiui bareljefai dingo. Buvo manoma, jog jie sunaikinti. 1989 m. iš formų, kurias išsaugojo Zikaro duktė Alytė Zikaraitė, nulietos naujos plokštės su Juozapavičiaus atminimui skirtais bareljefais. Jie buvo pritvirtinti tilto šiauriniame gale ir 1990 m. atidengti.

                
 J. Zikaro bareljefas 1939 m. Nuotr. iš 1939 m. leidinio „Alytus“.     Originalus J. Zikaro  Alytaus tilto bareljefas, saugomas Alytaus kraštotyros muziejuje. 
2018 m. vasario mėn., rengiantis minėti atkurtos Lietuvos 100-metį,  pranešta apie dingusių J. Zikaro bareljefų suradimą. Du iš jų nuo 1944 m.  savo namuose slėpė tarpukario Alytaus verslininko Antano Raginsko šeima. Jo dukra Eleonora Raginskaitė, pasakojo, jog namuose ne kartą vyko kratos, tačiau paslėptų bareljefų jų metu nerado. Šie meno kūriniai saugojimui ir eksponavimui buvo perduoti Alytaus kraštotyros muziejui. Šiandien juos gali pamatyti visi norintieji. 

Originalus J. Zikaro 1937 m. tilto bareljefas, vaizduojantis A. Juozapavičių kovose už nepriklausomybę. Saugomas Alytaus kraštotyros muziejuje. 

Atsiliepimai

Komentuoti